Zawody przyszłości


Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz? Nauczycielką, adwokatem, pilotem, księżniczką, lekarką, a może malarzem? Ile dzieci, tyle można usłyszeć odpowiedzi. Wraz z dorastaniem dziecięce marzenia odchodzą jednak w niepamięć i zaczynamy inaczej podchodzić do wyboru zawodu. Czym się przy tym kierować?
Warto zastanowić się nad tym, co cię interesuje i jakie są twoje mocne strony, czy lubisz kontakt z ludźmi, czy ważne są dla ciebie pieniądze i wynagrodzenie, jakie możesz dostać za swoją pracę. Na pewno warto przy tym myśleć perspektywicznie i zastanowić się, czy twój zawód za 10 czy 30 lat wciąż będzie potrzebny. Czy są tu jakieś pewniaki?
Na brak pracy na pewno nie będzie narzekać lekarz czy dentysta. Nie jest to łatwy fach, ale satysfakcjonujący. Kwestia wynagrodzenia jest dyskusyjna, dlatego jeśli chcesz dobrze zarabiać, pomyśl o wyjeździe za granicę; dobry stomatolog bemowo czy chirurg wszędzie znajdzie pracę.
Jeśli masz umysł analityczny, zastanów się nad branżą IT. Ze względu na ogromny postęp technologiczny powstają tu nowe miejsca pracy. Już teraz masowo brakuje wyspecjalizowanych pracowników, a prognozy na kolejne kilkanaście lat wskazują na to, że to zapotrzebowanie jeszcze wzrośnie. Dlatego warto się zainteresować tym tematem i spróbować rozwinąć swoje umiejętności.