Praktyczne metody na lęk przed wizytą u dentysty


Termin twojej wizyty u dentysty zbliża się wielkimi krokami, więc marzysz już tylko o tym, by go po prostu przełożyć na później. Tak reaguje naprawdę wiele osób. Mimo iż stomatologia rozwinęła się do tego stopnia, że niemalże wszystkie składające się na nią zabiegi można przeprowadzać zupełnie bezboleśnie, wciąż mnóstwo osób zmaga się ze strachem przed dentystą, który potrafi być naprawdę silny. Jak sobie z nim poradzić? Jeżeli wciąż tego nie wiesz, czytaj dalej. Zaraz odkryjesz kilka praktycznych metod, dzięki którym twoje lęki przeminą, a ty będziesz mógł spokojnie przejść przez całą wizytę.

Polecamy: denstysta i stomatolog Warszawa Bemowo.

Zanim jednak przejdziemy do opisywania samych sposobów na poradzenie sobie z lękiem, musisz wiedzieć, że te metody okażą się zupełnie nieskuteczne, jeżeli wciąż będziesz chodzić do kiepskiego lekarza. Wybór dentysty ma olbrzymie znaczenie. Być może się nad tym nie zastanawiałeś, ale to właśnie dentysta wpływa na to, jak odbierasz proces leczenia zębów. Postaraj się zatem świadomie wybrać tego lekarza. Jeżeli do tej pory korzystałeś wyłącznie z darmowego leczenia na NFZ, być może jest to idealny moment na to, by zapisać się do prywatnego lekarza.

Gdy już będziesz w gabinecie, koniecznie porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach. Powiedz mu szczerze, że boisz się tej wizyty i że np. zdarza ci się dostać ataku paniki czy nawet zemdleć na fotelu. Samo przyznanie się do lęku potrafi go zminimalizować lub nawet całkowicie wykluczyć. Lekarz pozna twoją sytuację, dzięki czemu w razie zaistnienia jakichś problemów będzie mógł szybko zareagować i po prostu ci pomóc. W prywatnych gabinetach leczenie zębów nieraz można też przeprowadzać w towarzystwie muzyki relaksacyjnej. Poproś zatem o jej włączenie. Spokojna i przyjemna dla ucha muzyka na pewno odwróci twoją uwagę i pozwoli ci swobodnie przejść przez całą wizytę.

Zobacz także jak leczy zęby dentysta dziecięcy Poznań.